Ekozakręceni czyli kilka słów o ekologii - 28.02.2020 r

uj ekologia mini 5   W piątek 28.02.2020r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych przygotowujących do Konkursu Świetlik. Warsztaty odbywały się w Instytucie Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zajęcia "Ekozakręceni czyli kilka słów o ekologii" przybliżyły uczniom najważniejsze problemy ochrony środowiska współczesnego świata. Uczniowie m.in. poznali różnicę pomiędzy globalnym ociepleniem a efektem cieplarnianym oraz zbudowali własną oczyszczalnię ścieków.
W drugiej części warsztatów uczniowie dowiedzieli się co wspólnego ma kwaśne mleko z zakwasami w mięśniach, czy jajko ścina się tylko w wysokiej temperaturze, jakie cechy posiadają dobre tłuszcze. Uczestnicy podczas zajęć mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Przy pomocy prostych reakcji chemicznych wykrywali białka i cukry, a także szukali różnic w tłuszczach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
Wizyta na Uniwersytecie Jagiellońskim bardzo podobała się naszym uczniom. Cały nowoczesny kampus UJ zrobił na nich ogromne wrażenie, a niektórzy już podjęli decyzję, że w przyszłości na pewno będą tu studiować.

B. Królik - Kustra