Tydzień Ekologiczny 2017

P4280481 miniW dniach 24.04-28.04 w naszej szkole obchodziliśmy "Tydzień Ekologiczny".

Codziennie zmagaliśmy się z różnymi zadaniami i wyzwaniami dotyczącymi promowania ekologicznego życia. W poniedziałek każda klasa wykonała znaczek o tematyce przyrodniczej na drzwi swojej sali oraz napisała bądź narysowała "List do Ziemi". Hasłem przewodnim listu było " Czyste powietrze - zdrowy człowiek". W tym dniu został również ogłoszony konkurs na "Ekobohatera" wykonanego z surowców wtórnych.

We wtorek cała szkoła wyruszyła na akcję "Sprzątanie naszej miejscowości". Wyposażeni w rękawiczki ochronne i worki zbieraliśmy pozostawione w rowach, na trawnikach i w lesie śmieci. Każda klasa napełniła nimi swoje worki, a było ich sporo!

Pamiętajmy - zaśmiecając przyrodę, zatruwamy siebie!

W środę mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazach edukacyjnych z dziedziny astronomii pt. "Bliżej nieba". Uczniowie mogli oglądać na kopule planetarium konstelacje gwiazd, poznali metodę określania kierunków świata przy pomocy Gwiazdy Polarnej oraz poznali możliwości teleskopu. Ponadto uświadomiliśmy sobie położenie naszej planety w otchłani Wszechświata.

Czwartek był dniem zmagań sportowych i umysłowych :). Pięcioosobowe reprezentacje z każdej klasy rywalizowały w konkurencjach sprawnościowych. Należało posegregować papierowe, metalowe i plastikowe odpady trafnie rzucając nimi do odpowiednich pojemników. Kolejna konkurencja to slalom z kijkiem i butelką plastikową. Ostatnie zmaganie sportowe polegało na biegu na czas z bateryjką na paletce lub łyżce. Drużyny bardzo się starały i gorąco były dopingowane przez swoje klasy. W drugiej części turnieju pracowały już całe klasy. Musiały rozwiązywać kalambury, układać puzzle i powiedzenia z rozsypanek wyrazowych. Wszyscy pracowali zgodnie i wytrwale starając się zdobyć jak najwięcej punktów dla swojej klasy.

W piątek nastąpiło podsumowanie "Tygodnia ekologicznego". Uczniowie klasy I wystąpili w przedstawieniu pt."Zielony Kapturek". Podsumowaniem bajki było hasło: "Ratujmy powietrze, glebę i wodę. Dajmy zwierzętom życie i swobodę".

Po występie nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w poszczególnych konkursach. Największe emocje wywołało rozstrzygnięcie konkursu na "Ekobohatera", który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Spośród bardzo wielu ciekawych i pomysłowych  prac jury przyznało ex aequo:

1.miejsce Wiktorii Surówce (kl.1) i Karolinie Ziarko (kl.5)

2.miejsce Gabrysi Suder (kl.I) i Dawidowi Pulchnemu (kl.VI)

3. miejsce Jakubowi Pulchnemu (kl.0) oraz Oliwii Malec (kl.0) i Marii Malec (kl.VI)

Gratulujemy wszystkim uczestnikom ! :)

M.Strońska