Wycieczka klas IV i V - Wygiełzów

wi3 mini2 października klasy IV-V pojechały na wycieczkę do Wygiełzowa, gdzie znajduje się Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny oraz Zamek Lipowiec utworzone 1 stycznia 2007 r. Początki parku etnograficznego sięgają jednak 1968 roku, kiedy to u podnóża góry zamkowej z ruinami średniowiecznego zamku Lipowiec zaczęto budować skansen. Na jego terenie o powierzchni 5
W malowniczym terenie znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Wśród zabudowań wiejskich wymienić warto między innymi takie obiekty, jak modrzewiowa chałupa sołtysia z Przegini Duchownej (1862 r.) z bogatym wnętrzem wyposażonym w oryginalne sprzęty, dom bogatego chłopa z Przeciszowa (1843 r.) z klasą wiejskiej szkoły i warsztatem wikliniarskim, tworzący zagrodę ze stodołą ośmioboczną i chlewikiem z Kaszowa i malowany dom z Podolsza (1862 r.). Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623, który niestety nie był dostępny dla zwiedzających, ze względu na remont dachu. Najbardziej okazałym obiektem Skansenu jest Dwór z Drogini z roku 1730, zrekonstruowany w latach 2002 – 2006.
Muzeum wzbogaciło swoja ofertę również o amfiteatr z widownią na 500 osób i zapleczem rekreacyjnym wyposażonym w grill i krąg ogniskowy. Właśnie przy tym grillu smażyliśmy kiełbaski i piliśmy gorącą herbatę. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zamku znajdującego się 362m npm.

Zdjęcia w Galerii

I. Puch - Pirożkow